???kotalodnog őtezeveB:)
"Vedd és olvasd, együtt növekszik veled." (Jelenits István)
Középiskolásként barátkoztam össze a versekkel, Szabó Ila, ezúton is köszönöm:) Érettségi után, első szakmunkás évemben kaptam ajándékba az "Innen és túl" válogatáskötetet, amit mindenhová elviszek: 577 vers lakik benne, és akad közte olyan, amit csak itt, Csorváson kezdek értegetni. A verses elmélkedésekből sok ihletet, útmutatást nyertem a Szentírás megértéséhez. Jelenits tanár úr gondolatával ezért kerül verses útravaló ide a weblapra: útkeresőknek állomásként a Biblia felé, irodalomkedvelőknek apró ráadásként a lelkiélethez; irodalmat kevéssé ismerőknek kedvet hozónak; ihletőnek.
A fentebb említett 24 éves, mostmár rongyolódó, széteső kötet most is itt van a legfontosabb könyveim között. Főiskolás korom óta, mintegy folytatva az "Innen és túl"-t, tudatosan gyűjtöm a verseket, keresztény és irodalmi folyóiratokból, verseskötetekből, olykor hallomásból, újabban a fészről. Amikor csak tehetem, szívesen hozok verset a szentmise elmélkedéséhez és nagyjából minden találkozáshoz. Ebben a menüpontban a...
... szentmisében elhangzó verseket teszem közzé. Ha éppen nincs vers a vasárnapi szentmisében, akkor a huszonéve gyarapodó gyűjteményből vagy éppen az Önöktől kapottakból választok. A versek nagy része hiányzik a közkézen forgó válogatásokból; és olyan szerzők is felbukkannak, akiket hosszú évtizedeken át eltagadott a kultúrpolitika. Már most tudom, hogy lesz a versek között olyan, amit könnyű- vagy éppen rockzenészek írtak.
Egyfajta ars poeticának álljon itt néhány idézet:
„Az irodalom halála ugyanis nem a szeretet vagy a gyűlölet. Az irodalom halála az unalom.” (Lackfi János egy 2015-ös Mandiner beszélgetésben)
„Az irodalom köztulajdon, az irodalom játék, az irodalom az élet sója és megédesítője. Mért lenne szentségtörés a cukorral vagy a sóval élni? Mért lenne a játék használata megszentségtelenítése egy játékszernek? Mért lenne a kenyér megevése szentségtörés? Ugyan. Aki ezt mondaná, elárulná, hogy nem érti, tehát nem szereti az irodalmat. Az irodalom értése szeretet dolga. Tehát kell hozzá egy kis bátorság. A gyáva ember gyűlölködik, acsarog. A bátor szeret.” (Vörös István, itt: http://uveghegy.com/2015/06/03/a-gyava-ember-gyulolkodik-acsarog-a-bator-pedig-szeret-interju-voros-istvannal/
-plébános-
|